Vertingiausi ir gražiausi animaciniai kino filmai visai šeimai

Mažasis princas (2015). Šis filmas vis dar nedingsta iš mėgiamiausių sąrašo, nes yra išties nuostabus! Ir gal net ne tiek vaikams - kiek jų tėvams! Išties, tai animacinis filmas, kuris tiesiog turėtų būti privalomas pažiūrėti visiems šiuolaikiniams tėvams. Ir ne todėl, kad jis turi sąsajų su visiems puikiai žinoma knyga, o todėl, kad labai aiškiai parodo šių laikų rykštę - kai tėvai iš vaikų reikalauja puikių mokymosi rezultatų, daro viską dėl sėkmingos jų ateities karjeros (!), bet nebemato juose mažų, svajojančių, kuriančių ir tiesiog laimingų vaikų! Filmas nėra Mažojo princo knygos ekranizacija, jis apima daug plačiau ir nuvingiuoja daug toliau, ir mano galva, tobulai parodo esminius šių dienų skaudulius bei tikrąsias vertybes. Jei iš visos mūsų vaikams-šeimai skirtų animacinių filmų videotekos reiktų man išrinkti nugalėtoją, be abejo, šį titulą skirčiau šiam filmui. Ir jei dar nematėte, būtinai būtinai rekomenduoju pasižiūrėti. Mūsų dukra pirmą kartą šį šilmą žiūrėjo būdama keturmetė ir iš pirmųjų kartų visos filmo esmės nesuprato, bet klausimų jai kilo labai daug - filmo aptarimas, net paspaudžiant pauzę viduryje filmo, yra įdomioji mūsų filmų žiūrėjimo tradicijos dalis, tad šiam filmui tą daryti teko ne vieną kartą :) Žiūrint šį filmą mano keistoji patologija - verkimas žiūrint vaikiškus filmus - pasireiškia kiekvieną kartą!
Jonukas (2018). Dar vienas filmas panašia jautria tematika kaip ir "Mažasis princas". Nuostabus ir labai prasmingas filmas visai šeimai apie mus, suaugusius,
pamiršusius apie gyvenimo čia ir dabar prasmę, ir juos, mūsų mažuosius,
kuriems, norintiems ir mokantiems žaisti bei džiaugtis gyvenimu, tenka
nuolat atsimušti į mūsų neteisingų prioritetų sieną. Filmas, puikiai
atitinkantis #KuriaVaikai
vertybes, kurios skatina leisti vaikams žaisti, leisti būti
laimingiems, leisti džiaugtis vaikyste, žaisti su vaikais kartu bei
matyti, kaip jie auga, o kartais visiems kartu tiesiog nieko neveikti,
nes kaip sako Mikė Pūkuotukas "...kai nieko neveiki, nutinka patys
geriausi dalykai"! Nes ne gerai apmokamas darbas, ne puikūs ir ankstyvi
akademiniai pasiekimai ir jų dėka įgytas turtas bei statusas yra tikroji
gyvenimo pilnatvė, o mokėjimas kartu su pačiais brangiausiais gyventi,
būti bei džiaugtis čia ir dabar! Nes, kaip sako Mikė Pūkuotukas, „yra
tik šiandiena. O vakar ir rytoj – jau per daug dienų!"
Namai (2015). Spalvingas, nuotaikingas, tačiau labai nuoširdus ir vertingas filmas. Vaikų (bent jau mūsiškės) labai mėgstamas dėl simpatiškų personažų ir įdomaus, įtempto siužeto. Man labai patinka dėl filme atskleidžiamų vertybių - nuoširdumo, draugystės, drąsos būti savimi-kitokiu, mokėjimo nepasiduoti net sunkiausią akimirką, pasiaukojimo, parodymo, jog klysti normalu ir reikia klystančiajam suteikti antrą šansą, ir, žinoma, mokymo pažinti jausmus ir emocijas. Būvis Oi ir mergaitė Tipė, pagrindiniai filmo personažai, pas mus dažnai cituojami ir pamėgdžiojami. Kompaktas gerokai pabraižytas, bet nuolat naudojamas!
Bulius Ferdinandas (2017). Nuostabaus grožio filmukas apie tikrąjį gėrį ir taiką, apie drąsą išlikti savimi, net jei dėl to iš tavęs šaipomasi ir esi nesuprastas, apie tai, kad jokios patyčios, nesupratimas ir skausmingi išgyvenimai neturėtų priversti paminti pagrindinių gyvenimo vertybių, nes galiausiai jos laimi ir atneša džiaugsmą ir tau, ir kitiems.
Bjaurios lėlės (2019).
Labai prasmingas ir vertingas filmas, kuris padeda suprasti, kaip
jaučiasi ir kokie nuskriausti mūsų visuomenėje yra "kitokie", kažkieno
sukurtų starndartų neatitinkantys žmonės: nors filmukas konrečiai neišskiria, kas yra
tie "kitokie", tačiau žiūrint ir aptariant filmą su vaikais, čia galima
susieti su bet kuo: bjauriosios lėlės gali būti tiek neįgaliųjų, tiek
dirbtinių grožio ar svorio standartų neatitinkančių, tiek seksualinių
mažumų, tiek nuo rasinės neligybės kenčiančių, tiek visų kitų, kurie
neatitinka riboto žmonių "normalumo" standarto žmonių prototipais, o
filmo siužetas labai jautriai parodo, kokie neteisingi, žiaurūs ir
bejausmiai galime būti jų atžvilgiu ir kokie iš tikro jie yra nuostabūs,
trokštantys mylėti ir būti mylimi. Puikus filmas šeimai patyčių
prevencijai ir gilesniam suvokimui, kaip jaučiasi tie "kitokie" ir kaip
galėtume prisidėti prie jų laimės ar bent jau jai netrukdyti, o taip pat
ir suvokimui, jog labai dažnai (o tiksliau visada) "blogiukai" tokiais
tampa iš didelio skausmo ir nevilties, bet niekda neišdrįsta to
parodyti.
Koko (2017). Nuostabus ir jautrus filmas apie šeimos vertybes, palaikymą, meilę, gerumą, apie išankstinį nusistatymą, kuris dažniausia būna neteisingas ir gali sukelti skaudžias pasekmes, apie tai, kad tiesa ne visada yra tokia, kokią manome esant bei apie tai, kad mūsų gyvenimuose labai svarbi šeima ne tik siaurąją prasme, bet ir ištisos giminės kartos, kurių nereikia nei pamiršti, nei teisti (čia turbūt dar geresnė pamoka tėvams, nei vaikams ;) ). Filme gražiai ir jautriai pateikiama ir mirties tema, o mažiesiems anksčiau ar vėliau tas klausimas pradeda kamuoti - šio filmo dėka, galėsite apie šią sudėtingą temą pakalbėti plačiau ir atviriau.
Mažoji Pėda (2018). Jautrus ir gražus filmas apie draugystę, gerumą, gebėjimą pasiaukoti dėl kito gerovės ir pagalbos jam bei apie tai, kad kai nuoširdžiai, be naudos sau padedi kitam, visai nejučia pasaulis ima pildyti tavo norus ir svajones be jokių tavo pastangų: tam nereikia nei daug pinigų, nei būti galingu, užtenka tik būti jautriu ir nuoširdžiai rūpintis visais aplink!
Zootropolis/ Zootopia (2016). Filmas apie drąsą būti savimi, siekti užsibrėžto tikslo, apie būtinybę duoti antrą šansą ir neteisti ir pagrindine mintimi - visi gali būti kuo panorėję, tik reikia įdėti pastangų ir nepasiduoti, net kai nėra palaikymo ir viskas atrodo beviltiška. Taip pat mokantis neturėti išankstinių nuostatų apie kitus, o vertinti pagal poelgius ir tikrąjį asmens veidą. Pareigūnė Džudė Op - viena iš mūsų mėgiamiausių herojų, prisimenama įvairiausiuose žaidimuose!
Vajana (2016). Nuostabiai gražus savo efektais ir muzika bei, žinoma, vertybėmis, kurios skatina klausyti savo širdies ir intuicijos, nepasiduoti sunkumams, gerbti ir globoti gamtą, tikėti visa nugalinčiu gėriu ir tuo, kad visi turime misiją savo gyvenime. Tai istorija apie stiprią ir savimi pasitikinčią mergaitę, išgelbėjusią žmoniją nuo pražūties ir pasidavusią tikrajam savo širdies šauksmui. Tikrai labai gražus ir net suaugusius susimąstyti verčiantis filmas visai šeimai! Dainos iš šio filmo pas mus skamba kasdien, o n-tąjį kartą sukantis kompaktui dažnai tiesiog kambaryje prieš televizorių vyksta ir originali filmo ekranizacija - stalas virsta laivu, kuriuo per kambarį dukra plaukia gelbėti pasaulio :)
Troliai (2016). Ėjimui į šį filmą prieš keletą metų priešinausi labiausiai - trumpai reklaminiame klipe matyti epizodai nepadarė įspūdžio - atrodė per daug spalvų, margumyno ir pan., tačiau be reikalo! Tai tikrai labai smagus ir muzikalus filmas apie gebėjimą nespasiduoti, net kai, atrodo, vilties visai nebėra, apie drąsą net kai iš baimės tirti, apie visą nugalinčią draugystę, apie meilę artimam ir, žinoma, apie tai, kad laimingas gali būti kiekvienas, nes laimė, tai jausmas, kurį kiekvienas turi viduje. Tai laaaabai spalvingas ir muzikalus filmas, todėl vaikams tikrai nebus kada nuobodžiauti, o apie pamatines gyvenimo vertybes bus galima suprasti linksmai, ryškiai ir tikrai įdomiai!
Triušis Piteris (2018). Nuotaikingas ir pilnas nuotykių filmas, parodantis, draugystės, pagalbos vienas kitam svarbą, apie klaidų daromą žalą ir kaip sunku, bet būtina ne tik pripažinti klydus, o ir stengtis tų klaidų padarinius ištaisyti ir atsiprašyti.
Išvirkščias pasaulis (2015) - labai artimas vaikams filmas, nes jame mažo vaiko jausmai - kaip ant delno! Labai pravartus emocinio intelekto supratimo teikiantis filmas visai šeimai, nes kas jau kas, bet tėvai puikiausiai žino, kad vaikų emocijos kartais atsiranda tarsi iš niekur kaip koks vulkanas! Tai štai, šis filmukas parodys, kad dėl to tikrai neverta pykti ant vaiko, kad dažnai jis ir pats nesuvokia, kodėl elgiasi vienaip ar kitaip, o graži su laiminga pabaiga istorija tikrai suras pažįstamų akimirkų kiekvienoje šeimoje.
Ledo šalis I (2013) Ledo šalis II (2019) - tai filmukas, į kurį žiūrėjau skeptiškiausiai, nes tas visuotinis "pamišimas" visame pasaulyje dėl Elzos atrodė toks "popsiškas". Tačiau klydau kaip ir dėl "Trolių"! Tai filmas apie seserų meilę ir draugystę, apie baimę (įteigtą suaugusiųjų) būti savimi, apie baimę nepateisinti kitų lūkesčių ir tuo pačiu apie besąlyginę meilę, galinčią nugalėti viską. Na, ir aišku, daina "Let it go" yra tikrai nepaskutinėje filmo sėkmės istorijos vietoje :) Antroji dalis, pasirodžiusi visai neseniai taip pat nenusileidžia pirmajai - papildo vertybinį suvokimą apie tikrąjį gyvenimo kelią ir misiją, apie drąsą keisti pasaulį žiūrint ne vien tik savo, bet ir kitų interesų.
Bitė Maja (2014) ir Bitė Maja: medaus žaidynės. Apie bitės majos personažą puikiai žinome ir mes, tėvai, nes šis personažas išties senas ir turintis ilgą istoriją, tačiau 2014 metais sukurtas animacinis kino filmas yra kitoks ir tikrai labai įdomus ir vertingas. Tai filmas, pasakojantis apie tai, kaip nelengva, tačiau įdomu būtų kitokiam ir to nebijoti, nes kiekvienas yra unikalus ir reikalingas. Filme akivaizdžios stiprios draugystės, drąsos, teisybės vertybės, moko, kad ne visi dalykai yra tokie, kaip iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad gėris galiausiai nugali blogį, jei nesiliauji juo tikėti. Linksmas, mielas ir muzikalus - vertas visos šeimos dėmesio. Antroji dalis filmo dalis apie medaus žaidynes toliau tęsią teisingumo, pasiaukojimo dėl visuomeniško tikslo, gėrio, galiausiai vistiek nugalinčio blogį, temas.
Gandrų siuntų tarnyba (2016). Įdomaus ir visai kitokio siužeto filmas, pasakojantis apie daug svarbių dalykų: čia paliečiama ir Mažajame Prince gvildenama tėvų-karjeristų, neturinčio laiko vaikams problema, šeimos kaip didžiausios vertybės klausimas, draugystės, pasiaukojimo ir pagalbos kitam vertybės.
Jūros giesmė (2014) Tai kitokio pobūdžio filmas, išsiskiriantis iš pieš tai aptartų savo tematika ir siužetu, tačiau puikiai atliepiantis daugelį aktualių minėtų temų ir vertybių: apie stiprią meilę, savąjį pašaukimą, kuris svarbus ne tik tau asmeniškai, bet gali išgelbėti visą pasaulį, apie tikėjimą savimi ir kt. Tai istorija, paremta senuoju keltų mitu apie selkę, mergaitę,
galinčią pavirsti ruone. Istorijos centre – šešiametė Sirša, kartu su
vyresniuoju broliu Benu besileidžianti į netikėtą nuotykį gelbėti
magijos pasaulio ir į ją panašių būtybių.
Toks būtų mūsų šeimos mėgiamiausių filmų visai šeimai sąrašas, labai džiugu, kad tokių kokybiškų, įdomių, vertingų ir paveikių jų išleidžiama vis daugiau ir daugiau. O vaikams jie tikrai turi teigiamo poveikio vertybių supratime, savęs
supratime - juk tokių filmų herojams nutinka tai, ką kiekvienas vaikas
atpažįsta ir savyje, o tada labai naudinga pažiūrėti, kaip tokioje
situacijoje jis elgiasi, kokios būna to pasekmės ir kaip jaučiamasi. O jei žiūrint tokį filmą su tėvais aptari visus jame iškilusius klausimus ir mintis - galima ganaruoti, kad toji valanda prie televizoriaus bus ne tik įdomus laikas kartu, bet ir naudinga visai šeimai. O kokie filmai yra jūsų šeimos favoritai?